co zrobic gdy dziecko polknie baterie
Pin It

Połknięcie przez dziecko miniaturowej baterii jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowa i życia z powodu zawartych w niej substancji żrących. Zasięg i poziom groźnych obrażeń wewnętrznych można jednak ograniczyć, podając dziecku miód – informują badacze.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „The Laryngoscope”.

Używane głównie w zegarkach, małych latarkach, kalkulatorach i grających zabawkach, alkaliczne i litowe baterie guzikowe, które mogą przypominać dzieciom cukierki, są przez nie często połykane. W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się ponad 2500 takich przypadków w ciągu roku. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 12-krotnie wzrosła liczba zgonów spowodowanych właśnie połknięciem przez dziecko baterii.

Dlaczego tak mały przedmiot może wywoływać tak wielkie szkody w organizmie?

Ponieważ w obecności płynów ustrojowych bateria ulega krótkiemu spięciu i bardzo się nagrzewa, powodując wewnętrzne oparzenia. Może również dojść do uwolnienia silnie żrącego elektrolitu, który powoli rozpuszcza tkanki.

Jakie są pierwsze objawy połknięcia przez dziecko baterii guzikowej?

Dziecko może skarżyć się na ból gardła, gorączkować, mieć problemy z połykaniem lub głośny oddech. Może dojść do poważnych komplikacji – perforacji przełyku, porażenia strun głosowych oraz uszkodzenia dróg oddechowych lub głównych naczyń krwionośnych.

Tak poważne uszkodzenia tkanek mogą nastąpić już w ciągu dwóch godzin od połknięcia bateryjki. Dlatego tak ważna jest bardzo szybka interwencja rodziców lub opiekunów.

Jak zareagować?

Niezwłocznie udać się do szpitala.

Co może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń wewnętrznych?

Zespół laryngologów z Children’s Hospital of Philadelphia przeprowadził badania laboratoryjne na świniach. Okazało się, że jedzenie miodu po połknięciu baterii guzikowej może zmniejszyć obrażenia u małych dzieci.

Badacze szukali cieczy, która po pierwsze – będzie dostępna w każdym domu, po drugie – będzie smaczna dla dziecka (aby chętnie ją połknęło) i po trzecie – będzie na tyle gęsta, żeby utworzyć barierę ochroną pomiędzy tkankami a bateryjką, a przy tym częściowo neutralizujące żrące alkalia. Do testów wybrano wiele produktów – od soków, po napoje gazowane.

Najlepszy efekt uzyskano w przypadku miodu i sukralfatu (stosowana w chorobie wrzodowej żołądka sól glinowa siarczanu sacharozy o działaniu osłaniającym na błonę śluzową). Zastosowanie jednego lub drugiego sprawiało, że obrażenia spowodowane przez baterie guzikowe były bardziej zlokalizowane i powierzchowne.

Ten sam zespół naukowców przebadał już wcześniej działanie słabego kwasu – na przykład soku cytrynowego. Jego wypicie również dawało dobre wyniki. Wiele małych dzieci nie chce jednak pić kwaśnego soku. Dlatego słodki miód jest dużo lepszą alternatywą.

Zaleca się podawanie go w regularnych odstępach przed dotarciem do szpitala. Lekarze, zanim usuną baterię, mogą podać natomiast sukralfat.

Jednocześnie autorzy ostrzegają przed stosowaniem tych substancji u dzieci z klinicznym podejrzeniem sepsy lub perforacji przełyku, w przypadku ciężkiego uczulenie na miód lub sukralfat, jak również u dzieci poniżej roku życia (istnieje pewne ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym).

Wnioski z badań mają być niezwłocznie wprowadzone do praktyki klinicznej i ujęte w zaleceniach – National Capital Poison Center Guidelines.

Jeszcze nie ustalono dokładnej dawki i częstotliwości podawania miodu oraz sukralfatu. Jednak według autorów, każda dawka jednej z dwóch wyżej wymienionych cieczy jest lepsza niż zaniechanie działania.

Nic jednak nie jest lepsze dla uniknięcia tragedii niż zapobieganie:

  • Zapasowe baterie guzkowe zawsze powinny być przechowywane w dobrze zabezpieczonym pojemniku, poza zasięgiem dzieci.
  • Rodzice i opiekunowie powinni sprawdzić wszystkie produkty elektroniczne w domu i upewnić się, że bateria jest zamknięta w komorze, która wymaga narzędzia do otwarcia, a także sprawdzać je okresowo (czy nie rozszczelniły się, sącząc niebezpieczne substancje).

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.