Pin It

Jak wynika z doniesień magazynu „Environment International”, dzieci przewożone w wózkach są aż o 60% bardziej narażone na wdychanie zanieczyszczeń powietrza. A tym samym zwiększa się ryzyko upośledzenia zdolności poznawczych dzieci, pracy mózgu czy też prawidłowego jego rozwoju.

Jak wynika z badań naukowców z Global Centre for Clean Air Research (GCARE) na brytyjskim University of Surrey, dzieci przewożone w wózkach na wysokości od 0,55 m do 0,85 m ponad powierzchnią ziemi, są szczególnie narażone na wdychanie spalin. I to dużo bardziej, niż ich rodzice, ponieważ podróżują na wysokości rur wydechowych samochodów. Wynik badań jest efektem analizy różnych wysokości i szerokości wózków, a nawet liczby dzieci przewożonych w wózkach.

Naukowcy zalecają więc przywiązywanie większej wagi do sposobów i miejsc przewożenia dzieci oraz zastosowanie przez dorosłych środków dodatkowych, jak sadzanie żywopłotów między ulicami a chodnikami, korzystanie z transportu zbiorowego, kontrolę emisji spalin w samochodach, by po drogach poruszało się jak najmniej pojazdów emitujących duże ilości zanieczyszczeń.

Jest to o tyle ważne, że smog ma ogromny wpływ na zdrowie dzieci. Może upośledzać funkcjonowanie mózgu i jego rozwój, a także być powodem zachorowań na astmę, powodować częste infekcje dróg oddechowych, a w przyszłości przyczynić się do zaburzeń oddychania, wzrostu ciśnienia tętniczego czy rozwoju miażdżycy.

 


źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.