sen a otyłość u dzieci
Pin It

Ryzyko otyłości u dzieci spada, jeśli w pierwszych dwóch latach życia maluchy dobrze śpią – informują amerykańscy naukowcy.

Badanie zostało opublikowane przez „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii przeprowadzili badania, w których uczestniczyło ponad 800 dzieci, których matki podzielono na cztery grupy. W pierwszej grupie nacisk położono na zapewnianie dziecku odpowiedniej ilości snu, w drugiej – na zdrowe odżywianie i karmienie piersią, a w trzeciej – na obie te rzeczy. Pozostałe osoby stanowiły grupę kontrolną.

Rodzice dzieci z pierwszej grupy uczestniczyli w spotkaniach, podczas których dyskutowano na temat znaczenia snu w pierwszych miesiącach życia dziecka oraz tego, w jaki sposób uniknąć problemów ze snem.

W trzecim tygodniu życia, badacze spotkali się z rodzicami dzieci w ich domach, by ocenić jakość snu maluchów. Przeprowadzono także rozmowy z rodzicami na temat pomagania dziecku w zasypianiu poprzez umiejętne rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez zmęczoną pociechę. Jeśli u dziecka pojawiały się problemy ze snem, rodzice mogli liczyć na natychmiastową pomoc eksperta (do momentu aż dziecko skończyło dwa lata). Z takiej pomocy skorzystało około jednej czwartej rodzin.

Druga grupa, w której tematem przewodnim było odżywianie i zdrowy styl życia, korzystała z pomocy konsultantów do spraw laktacji. Eksperci odwiedzali także rodziny, by rozmawiać z nimi na temat zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej całej rodziny.

Po dwóch latach badacze stwierdzili, że u dzieci, których rodzice byli skoncentrowani na zapewnieniu odpowiedniej ilości snu, ryzyko otyłości było niemal o połowę mniejsze w porównaniu z pozostałymi dziećmi. Podobna zależność była widoczna, gdy dzieci miały pięć lat, mimo że program zakończył się trzy lata wcześniej.

„Każdy rodzic wie, że odpowiednia ilość dobrej jakości snu sprawia, że dziecko jest bardziej radosne i zachowuje się lepiej. Sen przekłada się także na lepsze wyniki w szkole, zdrowsze odżywianie i większy poziom aktywności fizycznej” – komentuje współautor badań prof. Barry Taylor.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.