pediatra
Pin It

– Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – pisze Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z przedstawionym wczoraj projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. RPD wyraził zaniepokojenie, że planowane zmiany zmierzają do wyeliminowania z systemu ochrony zdrowia lekarzy pediatrów.

Zdaniem RPD lekarz pediatra powinien być zawsze dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. Marek Michalak wskazuje, że założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej  (z 22 września 2016 r.) mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci. Jak pisze, wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.

– Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii, by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej – zauważa Rzecznik w wystąpieniu do szefa resortu zdrowia.

Natomiast członkowie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podkreślają, że „proponowane zmiany spowodują całkowitą blokadę w zakresie dostępności do pediatry, którego nie będzie w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej”.

Projekt ustawy o POZ jest obecnie konsultowany. Uwagi można zgłaszać do 1 lutego.

Polecamy: Jak wybrać dobrego pediatrę?

Źródło: brpd.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.