Duże sprawy w małych głowach
Pin It

Dziś premiera drugiego wydania książki „Duże sprawy w małych głowach”. Już wkrótce trafi ona do przedszkoli, szkół, szpitali, bibliotek i domów.

Pierwsze wydanie „Dużych spraw w małych głowach” ukazało się w 2015 roku. Nadkład 2500 egzemplarzy rozszedł się w ciągu dwóch tygodni. O książkę nadal pytają zarówno rodzice dzieci chorych, jak i zdrowych, dlatego właśnie ukazało się jej drugie wydanie. Skąd tak duże zainteresowanie?

To przede wszystkim pierwsza tego typu książka w Polsce. Powstała głównie z myślą o dzieciach, ale dorośli też mogą się z niej wiele nauczyć. To książka o niepełnosprawności, której narratorami są niepełnosprawne dzieci. Bohaterowie opowiadają o swoich przeżyciach, trudnościach, uczuciach, doświadczeniach. Dzięki temu czytelnik może wejść w ich świat, lepiej go poznać i zrozumieć.

Książka obala stereotypy na temat niepełnosprawności, uczy tolerancji i zachęca do tego, by nie bać się dzieci niepełnosprawnych, zrozumieć ich postrzeganie rzeczywistości i dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko ze swojej odmienności, choroby.

– Bardzo często, gdy myślimy o niepełnosprawnych dziecku, nie dostrzegamy w nim dziecka – widzimy tylko jego niepełnosprawność. Książka pomaga zauważyć, że np. dziecko, które nie mówi, też czuje, kocha, ma marzenia, ma swoje normalne życie, zwyczajne troski i – co najważniejsze – także potrafi się komunikować – mówi Agnieszka Kossowska, autorka książki, doktor nauk humanistycznych, językoznawca, wykładowca na Politechnice Opolskiej. Jak sama przyznaje, nie byłoby tej książki gdyby nie jej doświadczenia związane z byciem mamą siedmioletniego, niepełnosprawnego syna. Franek urodził się jako wcześniak i zmaga się m.in. z niedosłuchem i autyzmem. Do powstania książki przyczyniły się też rozmowy autorki z nastoletnią córką Natalią oraz z rodzicami innych dzieci niepełnosprawnych.

Nie tylko dla dzieci

Książka składa się z pięciu rozdziałów. Każdy z nich poświęcono innemu rodzajowi niepełnosprawności: autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, sensorycznej (historie dzieci słabosłyszących, głuchych, niewidomych), intelektualnej. Drugie wydanie książki zostało poszerzone o rozdział o epilepsji i zaburzeniach rozwoju związanych z wcześniactwem. Niektóre rozdziały wzbogacone są o zabawy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Sięgnięcie po książkę daje możliwość wykonania różnych zadań, które pomogą lepiej zrozumieć daną niepełnosprawność, a także zapoznania się z podstawowymi znakami języka migowego, elementami komunikacji alternatywnej oraz alfabetem Braille’a. Książka będzie wydana także w formie audiobooka i signbooka.

– Dostaję bardzo dużo informacji na temat „Dużych spraw… ”, w tym również od rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy często sami nie wiedzą, jak wytłumaczyć innym niepełnosprawność ich dziecka. Z kolei rodzice zdrowych dzieci mówią, że książka otwiera im oczy – mówi Agnieszka Kossowska.

Książka jest dostępna za darmo. Zarówno autorka, jak i wszystkie osoby zaangażowane w realizację tego projektu nie wzięły za swoją pracę ani złotówki. Potrzebne pieniądze zgromadzono dzięki sponsorom i zbiórce publicznej, prowadzonej na stronie pomagam.pl oraz przez Fundację Mam serce. Każdy, kto podczas zbiórki wpłacił min. 23 zł (tyle kosztuje wydruk dwóch książek) otrzyma jeden egzemplarz. Drugi trafi za pośrednictwem Fundacji Dr Clown do chorych dzieci przebywających w szpitalach. Właśnie trwa wysyłanie książek. Najpierw trafią one do partnerów, sponsorów i darczyńców. Następnie za pośrednictwem strony na Facebooku będą przyjmowane zamówienia.

Równolegle realizowana jest także seria warsztatów dla nauczycieli.

– Dałam się namówić na udział w projekcie „Wychowanie do nauczania włączającego”.  Chcemy wchodzić do placówek edukacyjnych z informacjami o niepełnosprawności. W  tym roku szkolnym będziemy prowadzić 50 warsztatów dla nauczycieli z całej Polski. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się coś zmienić w podejściu do tematu niepełnosprawności – mówi Agnieszka Kossowska.

Zespół prowadzący warsztaty przygotował też dla nauczycieli scenariusze zajęć, które są dostępne na stronie www.dswmg.pl.

Drugie wydanie „Dużych spraw w małych głowach” ukazało się w nakładzie 8000 egzemplarzy. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 80 tys. zł.

Książka ukazała się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz prof. dr hab. n. med. Ewy Helwich, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Neonatologii oraz Kierownika Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Terapeutów Zależnych.


UWAGA!

Mamy dla Was 3 egzemplarze „Dużych spraw w małych głowach”. Aby zdobyć książkę wystarczy odpowiedzieć na pytanie: jak nazywa się blog prowadzony przez autorkę książki, a którego głównym bohaterem jest jej syn Franek? Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem konkurs@siostraania.pl. Osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź, otrzymają książkę. Skontaktujemy się ze zwycięzcami.

KONKURS ZAKOŃCZONY. KSIĄŻKI WĘDRUJĄ DO PANI DARII, SANDRY I KATARZYNY. GRATULUJEMY!


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.