badania na hiv w ciąży
Pin It

Ruszyła nowa kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS pt. „Mam czas rozmawiać”. Ma ona na celu zachęcenie ciężarnych i kobiet planujących ciążę do robienia testów w kierunku HIV. 

Według prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM oraz rektora WUM, zlecenie kobiecie w ciąży testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę. Dzięki wczesnej diagnozie można uchronić dziecko przed zakażeniem.

Profesor Wielgoś zaznacza, że badanie najlepiej wykonać dwukrotnie: przed 10., a także między 33 a 37 tygodniem ciąży. Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania, ale wciąż odsetek zleconych testów jest za mały. A konsekwencje pominięcia ich przez lekarzy mogą być bardzo groźne.

Prof. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, przywołuje dane dotyczące dziecięcych zakażeń HIV:

– Od 1985 r. w Polsce zarejestrowano około 195 zakażeń wertykalnych, 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Od czasu obowiązywania standardów opieki okołoporodowej, czyli po 2011 r., 70 proc. dzieci trafiających do diagnostyki wrodzonego zakażenia HIV otrzymało profilaktykę. Nie oznacza to, że taki jest odsetek testowania ciężarnych w Polsce.

Nadal szacuje się, że tylko 25-30 proc. kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę.

W wielu przypadkach zdarza się, iż zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków, tymczasem dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa i zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Starsze dzieci trafiają do kliniki już z AIDS, tj. w bardzo zaawansowanym okresie choroby.

W ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, czemu można przecież zapobiec wykonując test w kierunku HIV.

– Badanie to znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z NFZ, zatem jest dla pacjentki bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce finansowane przez resort zdrowia jako program polityki zdrowotnej – przypomina Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia.

W roku 2017, w ramach programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy. Wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe.

Więcej na temat kampanii pod adresem: mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Źródło: Rynekzdrowia.pl


Polecamy również:

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.