Pin It

Dzisiejsze standardy opieki okołoporodowej od 2018 roku będą działały jako wytyczne środowiska medycznego, a nie jako rozporządzenie ministra zdrowia – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak podaje DGP, zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie może określać standardów medycznych w randze rozporządzeń, a jedynie wydawać „standardy organizacyjne opieki zdrowotnej”. To oznacza, że ranga obecnych standardów zostanie obniżona. Ma tak się stać od 2018 roku.

Popiera to Naczelna Izba Lekarska, której prezes Maciej Hamankiewicz w rozmowie z DGP stwierdził: „Jesteśmy za tym, żeby standardy medyczne nie były sztywno zapisane w rozporządzeniach ministra, to może być niebezpieczne dla pacjentów, którzy często wymagają zindywidualizowanego podejścia. Lepiej, żeby były to wytyczne środowisk medycznych, bo te można elastycznie zmieniać”.

Sprzeciwia się temu szef Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Mirosław Wielgoś, który zaznaczył, że zmiany te są forsowane przez osoby, które nie chcą zrozumieć korzyści płynących ze standardu.

Standard opieki okołoporodowej z 2012 ma formę rozporządzenia ministra zdrowia, które określa standardy postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. To w nim zawarte są prawa kobiet w czasie opieki okołoporodowej. Przepisy zawarte w standardzie mają większą moc prawną niż np. regulamin szpitalny i znajdują się wyżej w hierarchii aktów prawnych. Placówki medyczne mają obowiązek wdrożyć przepisy zawarte w rozporządzeniu, personel medyczny powinien ich przestrzegać, a to czy tak się dzieje, powinno być monitorowane. Obowiązujące prawo (choć wciąż w wielu miejscach nieprzestrzegane, co wykazał ostatni raport NIK) jest oceniane jako jedne z najlepszych w Europie.

Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku Joanna Pietrusiewicz, która gościła wczoraj w radiu TOK FM, nie kryje złości: „Wprowadzono tylnymi drzwiami, bez żadnych konsultacji, bez poinformowania środowisk zainteresowanych opieką okołoporodową zmiany w ustawie o lecznictwie (…). Jeden zapis spowodował likwidację standardów opieki okołoporodowej”. Tutaj można wysłuchać tej rozmowy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.