nowe standardy opieki okołoporodowej
Pin It

Trwają prace nad nowymi standardami opieki okołoporodowej. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły w tej sprawie propozycje zmian przygotowane przez zespół pracujący nad nowymi przepisami.

Nowe standardy opracowuje zespół ekspertów, w którego skład wchodzą m.in. ginekolodzy, anestezjolodzy, położne i organizacje pozarządowe. Nowe przepisy mają obowiązywać jako standardy organizacyjne, a nie medyczne, tak jak było do tej pory. Minister Zdrowia zapewniał przy tym, że postara się, by w nowym dokumencie pojawiło się jak najwięcej obecnie obowiązujących przepisów.

W ramach pracy nad standardem przedstawiciele poszczególnych środowisk przedstawili propozycje zmian. Wśród postulatów jest m.in. zniesienie obowiązku pobytu w szpitalu od 41. tygodnia ciąży. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli kobieta nie urodzi do tego czasu, powinna być hospitalizowana, co zwiększa liczbę wywoływanych sztucznie porodów oraz cesarskich cięć. W tej kwestii zgadzają się m.in. prof. Chazan i Joanna Pietrusiewcz z Fundacji Rodzić po Ludzku. Fundacja Rodzić po Ludzku opowiada się za polepszeniem warunków porodów w szpitalu, w tym zwiększenie dostępu do jednoosobowych sal porodowych. Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni” zwraca uwagę na wzmocnienie roli położnej w ciąży, porodzie i połogu, a Stowarzyszenie „Lepszy poród” – na stworzenie jasnych przepisów dotyczących finansowania porodów domowych (obecnie można wybrać, gdzie chcemy rodzić, jednak poród domowy nie jest refundowany). Eksperci wchodzący w skład zespołu domagają się też wprowadzenia obowiązku monitorowania przestrzegania standardów przez szpitale.

Polecamy: Szkodliwe rutyny i przestarzałe procedury – FRpL publikuje raport o medykalizacji porodu w Polsce

Przypomnijmy, zmiany w standardach opieki okołoporodowej wprowadzono w zeszłym roku na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej i nie były one konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową. Fundacja Rodzić po Ludzku apelowała do premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego. Pod petycją w tej sprawie podpisało się niemal 100 tys. osób. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj tutaj.

Nowe standardy mają obowiązywać od 2019 roku. Do tego czasu obowiązują obecne przepisy, o których dowiesz się więcej tutaj i tutaj.

Źródło: DGP

Sprawdź jeszcze: RPO: Zmiany w opiece okołoporodowej są niezrozumiałe i trudne do zaakceptowania

Polecamy: „To potężny krok wstecz” – Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku o obecnej sytuacji w opiece okołoporodowej (wywiad)


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.