cukrzyca a autyzm
Pin It

Cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca ciążowa ma związek z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu – podają naukowcy z Kalifornii.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Association” (JAMA).

Badania przeprowadził zespół dr Anny H. Xiang z Kaiser Permanente Southern California w Pasadenie. Przeanalizowano dane 419 425 dzieci urodzonych od 28 do 44 tygodnia ciąży w latach 1995-2012.

Wnioski:

zarówno rozpoznana wcześniej u matki cukrzyca typu 1 i 2, jak i cukrzyca ciążowa (GDM) zdiagnozowana przed 26 tygodniem ciąży, miały związek z podwyższonym (w porównaniu z dziećmi matek bez cukrzycy) ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Wcześniejsze badania wskazywały już na związek autyzmu z cukrzycą typu 2 i ciążową, jednak dopiero w najnowszych analizach zaobserwowano tę korelację z cukrzycą typu 1.

Badanie wykazało, że zarówno większe nasilenie objawów istniejącej cukrzycy u matki, jak i wcześniejsze (przed III trymestrem) wystąpienie cukrzycy ciążowej wydawały się wiązać z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Źródło: jamanetwork.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.