cukrzyca ciazowa a depresja
Pin It

Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową są częściej narażone na wystąpienie objawów depresji poporodowej – informują fińscy naukowcy. Co więcej, cukrzyca ciążowa zwiększa też ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu.

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem metabolizmu glukozy u kobiet ciężarnych, które wcześniej miały prawidłowy poziom cukru we krwi (więcej na jej temat przeczytasz pod tym adresem). Spowodowana jest zmianami hormonalnymi w ciele ciężarnej, a zbyt wysoki poziom glukozy wywiera różne negatywne skutki na płód, o czym świadczą badania:

Ponadto cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet w późniejszym życiu.

Objawy depresji poporodowej występują zaś u 10-15 proc. wszystkich pań po porodzie.

Naukowcy z czterech ośrodków badawczych: University of Eastern Finland, University of Helsinki, Kuopio University Hospital oraz Finnish National Institute for Health and Welfare przeanalizowali dane dotyczące 1066 kobiet, które przed ciążą nie miały żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Obserwowali je od początku ciąży aż do 8 tygodni po porodzie.

Jak wynika z ich analiz i obserwacji, objawy depresji poporodowej wystąpiły u 16 proc. matek, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, oraz u około 9 proc. matek bez tej dolegliwości. Naukowcy wzięli przy tym pod uwagę wszelkie inne czynniki mogące się przyczynić do wystąpienia depresji poporodowej, takie jak wiek matki, wskaźnik masy ciała po porodzie i objawy depresji występujące podczas ciąży.

– Zaobserwowany przez nas związek pomiędzy cukrzycą ciężarnych a objawami depresji poporodowej mogą częściowo wyjaśniać mechanizmy psychologiczne – mówi Aleksi Ruohomäki, główny autor badania. – Rozpoznanie w czasie ciąży choroby, która może szkodzić płodowi, jest stresującym doświadczeniem i potencjalnie może predysponować do objawów depresji.

– Oprócz tego znaczenie mają też mechanizmy fizjologiczne – dodaje dr Soili Lehto, jeden ze współautorów. – Upośledzony metabolizm glukozy zwiększa reakcję zapalną zależną od cytokin, co również – jak dowiedziono wcześniej – wiąże się z ryzykiem depresji. Poprzednie badania wykazały też, że cukrzyca typu 2 predysponuje do depresji i odwrotnie – depresja do cukrzycy typu 2.

Naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić dalsze badania, które sprawdzą, czy zastosowanie odpowiednich procedur w czasie ciąży pomogłoby w uchronieniu przed depresją poporodową panie cierpiące na cukrzycę ciężarnych.

Artykuł przedstawiający wyniki badania ukazał się w czasopiśmie „Journal of Affective Disorders”.

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.