opryszczka w ciazy
Pin It

Cukrzyca ciążowa może zwiększać ryzyko dysfunkcji naczyń krwionośnych i chorób serca u potomstwa – informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. To dlatego, że wpływa ona na białko mięśni gładkich, które jest odpowiedzialne za tworzenie sieci naczyń krwionośnych.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Indiana University School of Medicine (USA), a artykuł na ich temat ukazał się na łamach „American Journal of Physiology-Cell Physiology”.

Dzięki ich odkryciu jest nadzieja na poprawę we wczesnym wykrywaniu groźnych chorób serca u dzieci.

Jak wiadomo, cukrzyca ciążowa oznacza stan zaburzonej gospodarki węglowodanów, który pojawia się w czasie ciąży u kobiet, które wcześniej nie chorowały na cukrzycę. Zapada na nią około 6-7 proc. ciężarnych. Niekontrolowana cukrzyca ciążowa może być przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, przedwczesnego porodu, wad rozwojowych u dziecka, a nawet jego śmierci.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że poziomy białka zwanego transgeliną są wyższe u potomstwa kobiet z cukrzycą ciążową.

Transgelina znajduje się w komórkach śródbłonka tworzących kolonie (ECFC), które wyściełają ściany naczyń krwionośnych. Reguluje ona migrację komórek, procesy związane z gojeniem ran i budowaniem sieci naczyń krwionośnych. Krew pępowinowa jest niezwykle bogata w ECFC, zaś dysfunkcja tych komórek, która występuje w macicy, może odgrywać rolę w długoterminowym zdrowiu naczyń krwionośnych i zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca u dzieci w późniejszym życiu.

Badacze z USA postanowili zbadać wpływ podwyższonego poziomu transgeliny na ECFC krwi pępowinowej. W tym celu próbki krwi pępowinowej pobrane w czasie porodu od kobiet z cukrzycą ciążową porównali z próbkami grupy kontrolnej, czyli kobiet bez tej dolegliwości.

Jak wyjaśniają naukowcy z Indiana University School of Medicine, ECFC z krwi pępowinowej zazwyczaj nie zawierają wysokich poziomów transgeliny. Natomiast próbki pobrane z krwi pępowinowej kobiet z cukrzycą ciążową wykazywały wyższe niż normalnie stężenia tego białka. Wyróżniały się również skłonnością do zwiększonej liczby dysfunkcji naczyń krwionośnych podczas ich formowania.

– Zmniejszenie poziomu transgeliny w komórkach narażonych na cukrzycę znacznie poprawiło tworzenie się sieci naczyń krwionośnych, trwałą stabilizację tych sieci i migrację komórek – tłumaczą autorzy pracy.

Jak dodają, udoskonalenie narzędzi oceniających narażenie niemowlęcia na cukrzycę – i odpowiednie fluktuacje białek – w momencie urodzenia, zwiększyłoby dokładność oceny stanu jego zdrowia i umożliwiło bardziej świadome przewidywania dotyczące długoterminowych wyników zdrowotnych. – Niestety, schorzenia, które są konsekwencją cukrzycy ciążowej często pozostają niezdiagnozowane. Dzieci zaczynają na nie chorować dopiero w późniejszym okresie życia, kiedy skończyła się już możliwość prewencji – podsumowują badacze.

Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.