Pin It

Przerwa między kolejnymi ciążami powinna trwać 12-18 miesięcy. To optymalny czas patrząc z punktu widzenia matki i dziecka. Zdaniem naukowców z University of British Columbia i Harvard T.H. Chan School of Public Health, ciążę następujące po sobie zbyt szybko niosą ryzyko powikłań i poważnych komplikacji.

Jak wynika z artykułu opublikowanego przez naukowców na łamach JAMA Internal Medicine, warto zaczekać z poczęciem kolejnego dziecka 12-18 miesięcy od poprzedniego porodu. Badacze przeanalizowali około 150 tysięcy kobiet w różnym wieku i ich ciąż. W przypadku kobiet w wieku 35 lat i więcej, zajście w ciążę w ciągu pół roku od urodzenia poprzedniego dziecka wiązało się z około 1,2 proc. ryzykiem groźnych dla zdrowia i życia matki powikłań. Jeśli kolejna ciąża zaczynała się nie wcześniej, niż po 18 miesiącach, ryzyko to spadało o ponad połowę, do 0,5 proc. W przypadku młodszych kobiet, u tych które zaszły w kolejną ciążę w ciągu pół roku obserwowano 8,5 proc. ryzyko przedwczesnego porodu. U kobiet, które czekały do 18 miesiąca po porodzie, ryzyko to spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000 ciąż). W przypadku starszych kobiet ryzyko przedwczesnych urodzeń (przed 37 tygodniem ciąży) wynosiło odpowiednio 6 proc. i 3,4 proc.

Naukowcy podkreślają niebagatelne znaczenie planowania rodziny oraz poziom opieki lekarskiej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu. Im lepsza opieka okołoporodowa i świadomość mamy, która potrafi zadbać o siebie i dziecko, na przykład przez dietę, odpowiednią dawkę ruchu, stosowanie się do zaleceń położnych i lekarzy, poddawanie się niezbędnym badaniom, ma znacznie większe szanse na uniknięcie powikłań.

 


źródło: rmf24.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.