jakość nasienia a noszona bielizna
Pin It

Jakość nasienia może spadać z powodu noszenia zbyt obcisłej bielizny przez mężczyzn – wskazują najnowsze wyniki badań.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach pisma „Human Reproduction”.

Badanie

Korelacja pomiędzy rodzajem noszonej bielizny a płodnością była badana już wcześniej, jednak najnowsze badania objęły większą liczbę mężczyzn (656) niż poprzednie.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie na grupie mężczyzn, którzy wraz z partnerkami zgłaszali się do ośrodka leczenia niepłodności (Massachusetts General Hospital) z powodu trudności z poczęciem w latach 2000-2017).

To pierwsze badanie, które poza jakością nasienia dotyczyło także różnych wskaźników funkcji jąder, w tym poziomu hormonów płciowych oraz uszkodzeń DNA plemników.

Uczestnicy byli w wieku od 18 do 56 lat, a ich indeks masy ciała (BMI) wynosił przeciętnie 26 (lekka nadwaga). Każdy z nich dostarczył próbkę nasienia oraz próbkę krwi tego samego dnia. Badani odpowiadali także na pytania dotyczące bielizny noszonej najczęściej w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Wyniki badania

Ponad połowa (53 proc., czyli 345 badanych) mężczyzn stwierdziła, że zwykle noszą bokserki. Przedstawiciele tej grupy mieli – co statystycznie znaczące – o 25 proc. wyższą koncentrację plemników, o 17 proc. wyższą ogólną liczbę plemników, o 33 proc. więcej ruchliwych plemników w pojedynczym ejakulacie i o 14 proc. niższy poziom hormonu folikulotropowego (FSH) niż mężczyźni, którzy zazwyczaj nie noszą bokserek, lecz inną bieliznę, na przykład slipki. Uwzględniono także czynniki takie jak: BMI, aktywność fizyczna, gorące kąpiele i jacuzzi, czy palenie tytoniu.

Nie zaobserwowano natomiast znaczących różnic dotyczących – innych niż FSH – hormonów działających na układ rozrodczy ani uszkodzeń DNA plemników. Kiedy naukowcy skorygowali uzyskane wyniki o działanie hormonów płciowych innych niż FSH, niekorzystny wpływ obcisłej bielizny na jakość nasienia był nadal widoczny. Natomiast po skorygowaniu poziomu FSH efekt nie był już znaczący.

Według autorów badań zmniejszenie liczby i koncentracji plemników związane z rodzajem bielizny działa na podwzgórze, zwiększając wydzielanie FSH (które pobudza produkcję plemników) działającego na jądra.

Badanie może pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób wybór bielizny wpływa na kluczową dla regulacji rozwoju i reprodukcji płciowej: oś podwzgórze-przysadka-gonady.

Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl

Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.