Pin It

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę nowelizującą kodeks karny. Zmiany mają szczególnie zwiększyć ochronę dzieci poniżej 15 lat. Ubiegał się o to m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Zmiany wprowadzają surowsze kary za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny. Osoba, która doprowadziła do kalectwa dziecka pójdzie do więzienia na co najmniej trzy lata bądź, jeśli działała ze szczególnym okrucieństwem, zostanie skazana na dożywocie.

„Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci, są potrzebne tak samo, jak edukacja na szeroką skalę w tym zakresie” – mówił Marek Michalak.

Jakie zmiany?

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada m.in. że osoba, która wie o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka, będzie miała nie tylko społeczny, lecz również prawny obowiązek zawiadomienia o tym organy ścigania, inaczej podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlegała będzie karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Osoba, która doprowadziła do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czego skutkiem jest śmierć, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności. Dla osób, które znęcają się fizycznie i psychicznie nad dzieckiem, przewidziana jest kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat.

Zmiany w prawie skomentował m.in. Jurek Owsiak, który na swoim profilu na Facebooku zwrócił się do prezydenta – „Dziękuję, że nareszcie Pana ręka i Pana pióro podpisało bardzo sensową ustawę o postępowaniu w przypadku przemocy wobec dzieci”. Dodał jeszcze: „Byłoby super, gdyby dzisiejszemu podpisowi towarzyszyło także Pana i Pana małżonki stałe czuwanie nad tym, aby dzieci w Polsce nie były maltretowane przez nieodpowiedzialnych rodziców lub opiekunów”.

Zmiany wejdą w życie za 3 miesiące.

Źródło: brpd.gov.pl, TVN24

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.