cesarskie cięcie jak uniknąć
Pin It

Wydłużenie drugiej fazy porodu o godzinę może zmniejszyć wskaźnik cesarskich cięć o ponad połowę – informują naukowcy z Filadelfii. 

Wyniki badań zostały opublikowane w US National Library of Medicine. National Institutes of Health.

Cel badania

Celem badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii w 2016 roku, było sprawdzenie, czy wydłużenie czasu porodu u pierworódek z przedłużonym II okresem porodu ma wpływ na częstotliwość wykonywania cesarskich cięć oraz na stan zdrowia matki i noworodka.

Metoda badania

W badaniu wzięło udział prawie 80 losowo dobranych, rodzących po raz pierwszy kobiet w ciąży pojedynczej w 36 (+ 0/7 dni) do 41 (+6/7 dni) tygodnia ciąży, których poród kwalifikował się do definicji Amerykańskiego College’u Położników i Ginekologów dotyczącej przedłużonego drugiego etapu porodu, czyli 3 godzinnego ze znieczuleniem zewnątrzoponowym lub 2 godzinnego bez znieczulenia zewnątrzoponowego. Kobiety były losowo przydzielane do:

  • wydłużonego porodu przez co najmniej 1 dodatkową godzinę

lub

  • do zwykłego porodu, który został zdefiniowany jako przyspieszony poród przez cesarskie cięcie lub operacyjny poród drogą pochwową (za pomocą kleszczy położniczych lub wyciągacza próżniowego).

Kryterium wykluczenia z badania była wewnątrzmaciczna śmierć płodu, planowane cesarskie cięcie, wiek poniżej 18 lat i podejrzenie poważnej anomalii płodu. Pierwszorzędowym wynikiem była częstość cesarskiego cięcia. Wyniki dotyczące matki i noworodka zostały porównane w drugiej kolejności.

Wyniki badania

Wszystkie z badanych kobiet otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe. Dane demograficzne pań były bardzo podobne. Jak się okazuje:

Częstość cięcia cesarskiego wyniosła 19,5% (n = 8/41) w grupie o wydłużonym czasie porodu o co najmniej jedną dodatkową godzinę i 43,2% (n = 16/37) w zwykłej grupie (ryzyko względne, 0,45, przedział ufności 95%, 0,22- 0,93).

Liczba interwencji medycznych, które miały zapobiec cięciu cesarskiemu wyniosła 4,2. Po analizie statystycznej nie stwierdzono istotnych różnic w wynikach zachorowalności matek i noworodków.

Wnioski

– Wydłużenie czasu porodu u pierworódek w ciąży pojedynczej, znieczulenie zewnątrzoponowe i wydłużony drugi okresu porodu zmniejszyły częstość wykonywania cesarskich cięć o nieco ponad połowę w porównaniu ze zwykłymi wskazaniami – podsumowują naukowcy. – Choroby matek i noworodków nie różniły się statystycznie między grupami; jednak nasze badanie było zbyt słabe, aby wykryć niewielkie, ale potencjalnie istotne klinicznie, różnice – dodają.

Przypomnijmy, że w Polsce wskaźnik cesarskich cięć wynosi aż 43%. Najnowszy standard opieki okołoporodowej, który ma wejść w życie, ale także obecnie funkcjonujący, kładą szczególny nacisk na zmniejszenie tych danych oraz zjawiska medykalizacji porodu w ogóle. Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z jego treścią, polecamy ten tekst: Nowe standardy opieki okołoporodowej – co konkretnie się zmieni?

Przeczytaj również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.