co zmienic przed ciaza
Pin It

Zrównoważona dieta, rzucenie nałogów i szeroko pojęty zdrowy styl życia obydwojga rodziców mają olbrzymie znaczenie dla zdrowia ich przyszłych dzieci – przekonują brytyjscy i australijscy naukowcy. 

O tym, że przygotowania do ciąży warto podjąć dużo wcześniej pisaliśmy w tym miejscu. 

Najnowsze badania, opublikowane na łamach „The Lancet”, potwierdzają dotychczasowe opinie ekspertów, ale i rozszerzają wiedzę na ten temat.

Wcześniej bowiem zwracano uwagę przede wszystkim na okres trzech miesięcy przed zajściem w ciążę, zakładając, że średnio tyle czasu potrzebuje do zapłodnienia przecięta para starająca się o potomka.

Autorzy badań uważają jednak, że to bardzo nieprecyzyjne ramy okresu przed poczęciem, które nie biorą pod uwagę aktualnego stanu zdrowia matki i ojca. Czas potrzebny do osiągnięcia optymalnych wyników i ogólnego, dobrego samopoczucia bywa dla każdej pary różny. Jedni potrzebują trzech miesięcy, inni roku lub dwóch, aby zmienić nawyki i doprowadzić organizm do „porządku”.

W wyniku najnowszej analizy, badacze potwierdzili, że na zdrowie przyszłego dziecka wpływ mają nie tylko palenie tytoniu i picie alkoholu, lecz także wysokie spożycie kofeiny, niezdrowa dieta, otyłość czy niedożywienie u ich rodziców. 

Zarówno dobre, jak i złe nawyki wpływają na geny oraz metabolizm już na poziomie komórek. Oznacza to, że dziecko, którego rodzice przed poczęciem nie dbali o siebie, może w przyszłości doświadczyć problemów z układem krążenia, słabszą odpornością czy zaburzeniami natury neurologicznej. I odwrotnie – zdrowo „prowadzący się” rodzice, zmniejszają ryzyko wystąpienia tych zaburzeń u swojego potomstwa.

Jak przekonują badacze, odpowiednie interwencje mające na celu poprawę zdrowia rodziców i przygotowanie ich do ciąży powinny być podejmowane zdecydowanie wcześniej, niż trzy miesiące przed zapłodnieniem.

Źródło: rynekzdrowia.pl


Polecamy również: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.