czy da się uniknąć białaczki u dzieci
Pin It

Dzieci, które w pierwszym roku życia wychowują się w zbyt sterylnych warunkach mogą być bardziej narażone na zachorowanie na białaczkę. Dlaczego?

Najnowsze badania ws. ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci wskazują, że na rozwój tej groźnej choroby duży wpływ ma otoczenie, w jakim maluch przebywa na początku swojego życia. Jak się okazuje, sterylne warunki zapewniane przez rodziców z troski i obawy przed chorobami same mogą okazać się przyczyną… zachorowań!

Brytyjscy naukowcy sugerują, że większości zachorowań na ostrą białaczkę limfoblastyczna, określaną skrótem ALL, dałoby się uniknąć, gdyby obciążone genetycznie dzieci (to równie ważny czynnik) wychowywały się w mniej czystych domach i miały kontakt z innymi dziećmi.

Dlaczego? Według przeprowadzonych badań, dbanie o sterylne otoczenie dziecka w pierwszym roku jego życia powoduje, że układ odpornościowy niemowlęcia nie ma szans rozwinąć się prawidłowo. To natomiast sprawia, że jest on bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje w późniejszym wieku. I efekt przyczynowo-skutkowy działa następująco: jeśli organizm nie miał do czynienia z zarazkami, nie potrafi się przed nimi bronić.

To szczególnie niebezpieczne w odniesieniu do dzieci, które są białaczką obciążone genetycznie. W ich przypadku nawet względnie nieszkodliwy wirus może doprowadzić do zbyt silnej reakcji układu immunologicznego, który zaczyna produkować znacznie więcej białych krwinek niż to konieczne. Od tego najczęściej rozpoczyna się białaczka.

Badania prowadzono przez blisko 30 lat, a ich wyniki dają następujący wniosek:

w większości przypadków białaczki u dzieci da się uniknąć – wystawiając dziecko na kontakt z powszechnie występującymi i niegroźnymi mikrobami.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.