wczesniaki niedobór aldesteronu
Pin It

Niedobór aldesteronu, hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy, jest przyczyną niskiego ciśnienia tętniczego u wcześniaków – o najnowszym odkryciu informują brytyjscy naukowcy.

O wynikach badań czytamy na łamach pisma „BMC Medicine”.

Aldosteron to hormon sterydowy, który odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego. Zbyt niski poziom tego hormonu u przedwcześnie urodzonych dzieci powoduje nadmierne wydalanie soli wraz z moczem. Duża utrata soli może z kolei prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak podają naukowcy, u jednego na troje dzieci do nadmiernej utraty soli dochodzi w pierwszym tygodniu życia.

Wyniki badań pokazują, że choć kora nadnerczy jest aktywna w drugim trymestrze ciąży, nie wytwarza jeszcze wówczas aldosteronu. W efekcie, dzieci urodzone przed 32. tygodniem nie posiadają jeszcze w pełni sprawnych gruczołów nadnerczowych i są narażone na nadmierną utratę soli.

Jak komentuje prof. Paul Fowler z Uniwersytetu Aberdeen, wciąż istnieje wiele niewiadomych dotyczących procesu rozwoju płodu. Dzięki tym badaniom, naukowcy mogą lepiej zrozumieć formowanie się kluczowych gruczołów i ich wpływ na zdrowie przedwcześnie narodzonych dzieci.

Według autorów badania, dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży zmagają się z takimi problemami zdrowotnymi jak odwodnienie, spadek ciśnienia tętniczego, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do zgonu. Dzięki najnowszym pracom naukowym, eksperci otrzymali ważne informacje, niezbędne do tego, aby móc wykrywać i leczyć zaburzenia wynikające z nadmiernej utraty soli u wcześniaków.

Źródło: PAP


Przeczytaj również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.