Pin It

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, by niemowlęta karmić wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Z badań UNICEFu wynika jednak, że zaledwie 40% dzieci jest karmionych mlekiem matki. 

Wiadomość tę przekazano właśnie teraz, podczas Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią. UNICEF przeprowadził badania w 194 krajach świata i wniosek jest jeden, że bez inwestycji w promocję karmienia piersią sytuacja będzie się pogarszać. Według raportu UNICEFu wystarczy zainwestować zaledwie 4,7 dolarów w przeliczeniu na każdego noworodka, by w 2025 roku poziom dzieci otrzymujących wyłącznie naturalny pokarm wzrósł do 50%.

W najtrudniejszej sytuacji są niemowlęta w krajach rozwijających się, jak Chiny, Indie, Indonezja, Meksyk czy Nigeria, w których w ogóle nie inwestuje się w promocję wartości mleka matki, jego zdolność ochrony zdrowia i życia dziecka, wspomaganie rozwoju procesów poznawczych.

Statystyki światowe znajdują swoje odbicie w Polsce. 98% noworodków jest karmionych piersią, jednak zaledwie 42% z nich pozostaje na mleku matki w 6 miesiącu życia. A jedynie 11,9% kobiet kontynuuje karmienie do końca pierwszego roku życia dziecka.

 

źródła: PAP / materiały kampanii Mleko Mamy Rządzi

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.