dzien poloznej
Pin It

8 maja obchodzimy w naszym kraju Dzień Położnej. Z czym wiąże się ta data? Jakie kompetencje posiada położna? Po co w ogóle kobiecie położna i jak się do niej dostać? 

Data tego święta w Polsce nie jest przypadkowa. 8. maja to rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej –położnej, która wpisała się w historię tego zawodu. W czasie II wojny światowej jej rodzina pomagała Żydom, za co ona sama oraz jej córka trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam, przez dokładnie dwa lata, dzień i noc, pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy obozowych i pomimo okrutnych warunków, pomagała więźniarkom przy porodach. Jak sama pisała potem w „Raporcie położnej z Oświęcimia”, przyjęła w tym czasie ponad 3000 porodów. Kochała dzieci i starała się zrobić wszystko, by w tak trudnych okolicznościach, mogły one przyjść na świat. Przeżyła obóz i pomagała więźniarkom aż do momentu jego wyzwolenia. Zmarła w roku 1974. Data 8 maja to rocznica jej urodzin (więcej na jej temat przeczytasz w tym miejscu).

Portal Siostra Ania życzy wszystkim położnym satysfakcji z wykonywanej pracy, samych zadowolonych pacjentek oraz sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym! 

Polecamy: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.