Co dziesiąta ciężarna sięga po alkohol
Pin It

Średnio w Europie po alkohol w czasie ciąży sięga 16% kobiet. Z badań wynika, że 38,9% z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc.

To, ile kobiet w ciąży pije alkohol, postanowił zbadać skandynawski zespół naukowców pod kierownictwem Ann-Charlotte Mardby z uniwersytetu w Goteborgu. Naukowcy rozpowszechnili w kilkunastu europejskich krajach kwestionariusz dot. sięgania po używki w czasie ciąży. Ankiety wypełniło 7905 kobiet z 11 krajów (Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii, Serbii, Włoch, Finlandii, Chorwacji, Francji, Polski, Szwecji i Norwegii). Były to kobiety w ciąży i matki dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Podstawowe pytanie brzmiało: „Czy piłaś jakikolwiek alkohol, po tym jak dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży?”, które otwierało drogę do kolejnych pytań, związanych zwłaszcza z częstotliwością sięgania po różne trunki.

Z zebranych danych wynika, że najczęściej po alkohol sięgają Brytyjki (28,5%), Rosjanki (26,5%) i Szwajcarki (20,9%). Najrzadziej przyznają się do tego Norweżki (4,1%), Szwedki (7,2%) i Polki (9,7%). Średnio alkohol pije w czasie ciąży 16% Europejek, a 38,9% z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc (małe piwo lub cydr, lampka wina, kieliszek wódki lub likieru). Więcej alkoholu spożywają kobiety starsze i lepiej wykształcone (te, które nie zakończyły edukacji na liceum). Potwierdza to dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która na podstawie różnych analiz i badań dostrzega takie zachowanie również w Polsce.

Sprawdź koniecznie: Ewa Janiuk: Picie alkoholu w ciąży to jedna z form przemocy prenatalnej

Choć najczęściej po alkohol sięgają Brytyjki, to Włoszki piją w czasie ciąży najwięcej. Spośród 18,2% Włoszek, które przyznało się do picia w czasie ciąży, aż 7,8% przyznało, że piło więcej niż 2 jednostki alkoholu w tygodniu. Zsumowane wyniki pokazały, że co najmniej jedną jednostkę wypija miesięcznie aż 56,6% Włoszek. Tuż za nimi są Szwajcarki (54,7% pijących raz w miesiącu) i Brytyjki (52,2%).

Spośród Polek ponad 70% stwierdziło, że w czasie ciąży wypiły ok. 1–2 drinki. Więcej niż 2 jednostki alkoholu wypija 1,5% kobiet, 1–2 tygodniowo – 4,5%, a 1–4 miesięcznie – 20%. Z kolei z ogólnopolskich badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że do picia w ciąży przyznaje się 15% Polek.

Specjaliści twierdzą, że uzyskane wyniki są niepełne, mimo to jednak niepokojące. Jak przypominają, nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego przez cały okres ciąży zaleca się wstrzymanie od picia napojów alkoholowych.

Polecamy: Alkoholowy zespół płodowy (FAS) i jego skutki

Źródło: Medycyna Praktyczna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.