Pin It

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią  jest obchodzony od 1990 r. z inicjatywy międzynarodowej organizacji World Alliance Breastfeeding Action (WABA), która dąży do upowszechniania karmienia piersią na świecie. Data rozpoczęcia świętowania nie jest przypadkowa – 1 sierpnia 1990 roku we Florencji 29 krajów, w tym Polska, podpisało Deklarację Innocenti w sprawie „Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią”. Obecnie Światowy Tydzień Karmienia Piersią obchodzony jest  w 120 krajach.

Między 1 a 7 sierpnia promujemy karmienie piersią wyjątkowo mocno. Przecież mleko mamy to jedyny i najlepszy sposób żywienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka i jego kontynuowanie przez kolejne 1,5 roku.

Mleko matki ma wiele wyjątkowych zalet dla dziecka, między innymi:

  • wzmacnia odporność dziecka,
  • zapobiega występowaniu chorób przewlekłych i cywilizacyjnych u dziecka (np. cukrzyca, otyłość, alergia, astma, nadciśnienie),
  • zapobiega rozwojowi martwiczego zapalenia jelit i posocznicy (SEPSA) u wcześniaków,
  • zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej i niektórych nowotworów.

Jak donosi portal Ministerstwa Zdrowia, w 2017 roku, zwiększono o 1,1 mln złotych środki na promocję karmienia piersią. W ramach Narodowego Programu Zdrowia prowadzone są między innymi szkolenia dla położnych i szpitali, dzięki którym wzrosną kompetencje położnych i pracowników szpitali na temat karmienia piersią oraz tworzone są kolejne banki mleka kobiecego i zwiększanie dostępu do mleka kobiecego jak największej liczby wcześniaków i chorych noworodków.

 

Więcej na temat karmienia piersią:

Skład i właściwości mleka mamy

Początki karmienia piersią

Karmienie piersią w Polsce – rozmowa z Tomaszem Chodkowskim

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Jak zwiększyć ilość pokarmu?

 

źródło: www.mz.gov.pl

 

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.